SAUNA, MOJE LÁSKA

MICHAEL STANOVSKÝ


Stavím saunu na zahradě

Na co je dobrá sauna snad každý ví. Na konci téhle stránky je osm bodů, proč se saunovat. I když s tou chřipkou bych byl opatrný. Jako prevence ano, jako léčení příznaků moc ne. Ale jinak fakt mohu doporučit. Saunuju se skoro 15 let a všelijaké virózy a chřipky se mi víceméně vyhýbají.

Na Severských listech máme řadu článků o sauně. Takže pár hlavních, jsou tam odkazy na ostatní:

 – Proč přišla sauna a ne báňa
 – Je sauna z Finska?
 – Saunování prospívá duchu i tělu
 – Sauna u amerických Mayů
 – Sauna, smůla a vodka z Finska

To, čemu se říká u nás „finská sauna“ vůbec není finská. Finové topí tak na 85 stupňů a kamna hojně polévají vodou. Saunování pak méně zatěžuje organismus a dá se provozovat několikrát týdně.

Správná finská sauna je červený domeček na břehu jezera. Jezero doma nemáme, ale za stodolou byl plácek, kde jsem si postavil zahradní domek, uvnitř malou saunovou kabinu 1,5x1,5 metrů – sotva na dva lidi, pořádně zateplil, obložil palubkama – říkám tomu saunový srub. PARÁDA.

Osm důvodů proč chodit do sauny

www.evei.sk/sk/blog/preco-chodit-do-sauny

Co je endorfin

Endorfin bývá také nazýván jako hormon štěstí, který se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu, pocit štěstí, potlačuje bolest, ovlivňuje výdej některých hormonů, vyplavuje se stres.

1. Sauna uvolňuje stres

Lékařské studie často zdůrazňuje, že stres v každodenním životě může negativně ovlivnit naše zdraví. Není žádným tajemstvím, že většina nemocí včetně srdečních problémů je ovlivněna stresem. Saunování snižuje stres. Naše tělo se oteplí a tiché prostředí má pozitivní vliv na snížení stresu. Teplo uvolňuje svaly, zlepšuje se krevní oběh a uvolní se z těla endorfiny.

2. Uvolňuje svaly a snižuje bolest svalů

Teplo stimuluje a uvolňuje endorfin z těla. Endorfin má příjemný, uklidňující účinek a snižuje bolest svalů hlavně po fyzické práci. Teplo podporuje rozšiřování cév a urychluje krevní oběh. Krevní oběh přirozeně snižuje nebo zcela eliminuje artritických nebo svalovou bolest. Po těžké fyzické práci třeba navštívit saunu, uvolní se vám svaly a odstraní se z těla toxiny.

3. Uvolňuje toxiny

Většina lidí se během dne potí málo. Nicméně, pocení má významný vliv na zdraví. Sauna má tedy velkou výhodu, že se tu člověk zpotí. V sauně je vysoká teplota, krevní oběh se zlepšuje. Nervový systém vysílá signály potní žlázy, které jsou v našem těle. Stimulují se potní žlázy a tělo začne uvolňovat pot. Při silném pocení se z těla začnou uvolňovat nežádoucí toxiny (olovo, měď, nikl, rtuť – které jsou absorbovány lidmi v každodenním prostředí). Takto můžeme pomoci našemu tělu odstranit toxiny z těla.

4. Sauna čistí pokožku

Saunování je jedním z nejstarších způsobů čištění pleti. Když se potíme tak, se odstraňují zastaralé kožní buňky. Z kůže se odstraní bakterie a hrubá kůže. Vyčištěné kožní póry dodají pokožce jemnost a krásu. Pocení aktivuje buněčnou aktivitu, obnovuje kůži a dodává jí zdravý vzhled. Sauna čistí pokožku do hloubky. Dokonce, někteří tvrdí, že sauna redukuje vrásky.

5. Stimuluje dobrý spánek

Sauna nám navozuje pocit spánku. Tento příjemný pocit je způsoben teplem v sauně.
Po uvolnění endorfinů tělesná teplota zůstává zvýšená až do pozdního večera, kdy osoba jde do postele. Tento relaxační endorfin s pomalým uvolňováním vyvolává spánek. Proto si je po sauně třeba dopřát odpočinek a relax.

6. Zlepšuje kardiovaskulární aktivitu

Při vysoké teplotě v sauně se ohřívá naše pokožka a teplota těla stoupá.
V důsledku zvětšení krevních cév a zvýšeného metabolismu zvyšuji srdeční aktivitu. Srdeční tep se může zvýšit a po studené sprše klesne. Pravidelným saunováním trénujeme srdeční sval.

7. Pomáhá v boji proti nemocem

Saunování výrazně snižuje příznaky nachlazení a chřipky. Tělo vystaveny teplu a parní lázní začíná rychleji vytvářet množství bílých krvinek, které pomáhají v boji proti nemocem a zabíjí viry.
Pokud je v parní sauně eukalyptový esenciální olej, tak ten nám také pomáhá zbavit se nepříjemných zánětů, nachlazení nebo alergie.

8. V sauně je pohoda

Sauna je potěšení pro tělo i mysl. Po sauně se cítíme lépe a jsme spokojený a uvolněný.
V sauně si odpočineme a načerpáme množství nových sil a pozitivní energie.

All Rights Reserved © Michael Stanovský, 1997-2024, telefon: 603 538 168, mail: michael@stanovsky.eu, kontakty