NORSKÉ OBRÁZKY  (1992)
Norsko & jeho hory

MICHAEL STANOVSKÝ

NORSKO • Hory • Oslo • Nordkap • Lofoty a Vesteråly

V devadesátých letech jsem se dostal na sever Evropy. Vyfotil jsem tam pár obrázků, v Norsku na černobílý, na Islandu pak barevný film. Tehdejší fotky nejsou nic moc, ale v našich krajích to byla exotika. Po dlouhých letech abstinence to pro nás byl celý Sever naprostá exotika, dálava, polární kruh, nejsevernější místo Evropy. Z nadšení, nevědomosti a zároveň netušených možností v letech dalších jsem zplodil tyhle stránky „Islandskej kraj“ a „Norské obrázky“, které dnes vzbuzují spíš úsměv, ale jsou obrazem doby svého vzniku. Tak je tak také berte. Už jsem je chtěl smazat, ale bylo mi to líto. DÍKY.

Od těch dob jsem se tam dostal nesčíslněkrát, vyfotil mnoho lepších fotek, ale to už je jiná kapitola. Třeba to sem dám také. Nějaké mé čundry do Laponska naleznete tady www.severskelisty.cz/michalovyexpedice.

 

Garjangerfjord

Fotky v norských horách a fjordech jsem dělal v roce 1992, když jsem byl v Norsku poprvé. Od té doby jsem navštívil Skandinávii a přilehlé končiny několikrát a až to půjde, pojedu tam zase. Na obrázku je jezero Gjende.

 

Jezero Gjende

Pohoří a národní park Jotunheimen. Jedno z nejhezčích jezer středního Norska. Do polovičky jsme dojeli parníkem. Od chaty Gjendesheim (na obrázku vlevo, není vidět) do Memurubu (na obrázku vpravo, není vidět). Pak šestihodinovou tůrou přes hory zpátky.

 

Rondane

Nejstarší národní park v Norsku. Lezeme na horu Rondslottet přes horu Storronden. Zase se stoupá od jezera, od chaty Rondvassbu.

 

Sorfjorden

Po několika hodinách deště a vidiny noclehu v kalužích, zimě a nepříjemnostech najednou přestalo lejt. Zrovna jsme se někam trajektovali přes fjord Sorfjorden. Byly tam hezký mraky kousek nad vodou.

Na druhém obrázku míjíme dvojníka, který veze autíčka opačným směrem.

All Rights Reserved © Michael Stanovský, 1997-2020, telefon: 603 538 168, mail: michael@stanovsky.eu, kontakty