NORSKÉ OBRÁZKY  (1992)
hlavní město Oslo

MICHAEL STANOVSKÝ

NORSKO • Hory • Oslo • Nordkap • Lofoty a Vesteråly

V devadesátých letech jsem se dostal na sever Evropy. Vyfotil jsem tam pár obrázků, v Norsku na černobílý, na Islandu pak barevný film. Tehdejší fotky nejsou nic moc, ale v našich krajích to byla exotika. Po dlouhých letech abstinence to pro nás byl celý Sever naprostá exotika, dálava, polární kruh, nejsevernější místo Evropy. Z nadšení, nevědomosti a zároveň netušených možností v letech dalších jsem zplodil tyhle stránky „Islandskej kraj“ a „Norské obrázky“, které dnes vzbuzují spíš úsměv, ale jsou obrazem doby svého vzniku. Tak je tak také berte. Už jsem je chtěl smazat, ale bylo mi to líto. DÍKY.

Od těch dob jsem se tam dostal nesčíslněkrát, vyfotil mnoho lepších fotek, ale to už je jiná kapitola. Třeba to sem dám také. Nějaké mé čundry do Laponska naleznete tady www.severskelisty.cz/michalovyexpedice.

 

Přístav a pevnost

Fotka části přístavu a pevnosti. Co dodat o Oslu? Založeno roku 1047 Haraldem Hardradem. Kromě Vigelandovýho parku a muzeí na poloostrově Bydgø mě zase tak moc Oslo nezaujalo. V 17.století bylo Oslo přejmenováno na Christianii, vydrželo to až do roku 1925.

 

Oslo – Vigelandpark

Frognerův park je životním dílem jednoho z největších sochařů Skandinávie počátku našeho století, Gustava Vigelanda. Neuvěřitelně lidské a živoucí sochy. Dýchá z nich život a seveřanství. Jako byste četli severské ságy či knihy paní Undsetové.

 

Jezera jižně od Osla

U tohoto jezera jsme spali. Je to někde na hranicích Švédska a Norska. Už ani nevím kde. Vím jenom, že na těch silničkách kolem ani nepoznáte hranici. Možná jsem spal hlavou ve Švédsku a nohama v Norsku.

All Rights Reserved © Michael Stanovský, 1997-2020, telefon: 603 538 168, mail: michael@stanovsky.eu, kontakty