ISLANDSKEJ KRAJ  (1996)
hlavní město Reykjavík

MICHAEL STANOVSKÝ

ISLAND • Reykjavík • Sopky • Termální oblasti • Jezera • Řeky a vodopády

V devadesátých letech jsem se dostal na sever Evropy. Vyfotil jsem tam pár obrázků, v Norsku na černobílý, na Islandu pak barevný film. Tehdejší fotky nejsou nic moc, ale v našich krajích to byla exotika. Po dlouhých letech abstinence to pro nás byl celý Sever naprostá exotika, dálava, polární kruh, nejsevernější místo Evropy. Z nadšení, nevědomosti a zároveň netušených možností v letech dalších jsem zplodil tyhle stránky „Islandskej kraj“ a „Norské obrázky“, které dnes vzbuzují spíš úsměv, ale jsou obrazem doby svého vzniku. Tak je tak také berte. Už jsem je chtěl smazat, ale bylo mi to líto. DÍKY.

Od těch dob jsem se tam dostal nesčíslněkrát, vyfotil mnoho lepších fotek, ale to už je jiná kapitola. Třeba to sem dám také. Nějaké mé čundry do Laponska naleznete tady www.severskelisty.cz/michalovyexpedice.

 


Reykjavík

 


Sídlo vlády

Reykjavík

Má asi sto tisíc duší, sídlí tu paní prezidentka s vládou dohromady v takovém malém domečku uprostřed města, hned vedle rušné ulice. Mají tu parlament, pár kostelů a óbrovský vodojem na termální vodu. Tu sbírají v celé oblasti Reykjanes, tahají to až z padesátikilometrové vzdálenosti. V Reykjavíku jí ve „vodárně“ Perla demineralizujou (asi to příjde levněji, než sekundární ohřev) a posílají zpátky do ústředních topení a do vodovodů v celé oblasti. Zpátky jí už nevedou, proč taky, když ze země vytéká teplejší.
Poznámka z nového tisíciletí: U jezera Þingvallavatn mezitím navrtali hluboké artézské vrty a berou odtud horkou vodu, kterou zásobují celý Reykjavík. Od té doby tam vodovody nesmrdí sírou jak od starýho pekelníka. A z Perly udělali kulturní centrum.
Zajímavé je, že tý horký vody mají tolik, že s ní vytápějí i některé chodníky. A přebytky vypouštějí do moře.
Perlička: Zlé jazyky tvrdí, že na Islandu stačí do země zarazit trubku a napojit na ní ústřední topení. Tak tohle pochopitelně neplatí. Je tam hodně termálních oblastí, ale nejsou všude. Takže jen někde – a to ještě musí navrtat pořádnou díru do země, než narazí na horkou vodu.

All Rights Reserved © Michael Stanovský, 1997-2020, telefon: 603 538 168, mail: michael@stanovsky.eu, kontakty